Ana Sayfa | Araçlar

Araçlar

Hangi Formatı Tercih Etmeliyim?

Eğer bu formatların ne olduğuna dair bir bilginiz yoksa tercih edeceğiniz standart format ePub olmalıdır.

Aşağıda bu formatları ve açıklamalarını okuyup daha rahat karar verebilirsiniz.

ePub Dosya Formatı Hakkında

EPUB ya da tam adıyla Electronic PublicationUluslararası Sayısal Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak ilan edilen, gömülü cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir dosya biçimidir. Genellikle e-kitapları bilinçli olarak kullanan birçok okuyucu bu formatı tercih etmektedir.

Tercih nedenlerine şu nedenler gösterilebilir:

  • Düzenlenebilir yazı tipi, zemin ve boşluklar
  • Her cihaza ve uygulamaya uygun ve tamamen dinamik

Epub dosyaların uzantıları “.epub” şeklinde olur. Bu dosyaları açabilmek için Epub dosya çalıştırabilme özelliğine sahip yazılımların kullanılması gerekir. PDF’ye oranla her geçen gün biraz daha yaygın hale gelen Epub dosya uzantıları yakın zaman içerisinde internet ekosisteminde daha da çok görmeye alışmak zorunda olacağımız dosya uzantılarıdır.

Epub dosya formatı meydana getirilirken XHTML 1.1‘den ve stilin oluşturulması için CSS 2.0‘dan faydalanılır. Diğer birçok formatta olduğu gibi Epub dosya formatı da içerisinde PNGJPEGGIF ve SVG formatındaki dosyaları barındırabilmektedir.

ePub, tüm e-kitap okuyucu programlar tarafından rahatlıkla okunabilir, bu iş için yaratılmış bir formattır.

Epub dosyaları açabilmek için Epub okumanıza yardımcı olan özel yazılımları kullanmanız gerekir. Epub okumak için geliştirilmiş ücretli yazılımların yanı sıra açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş birçok ücretsiz yazılımdan da bahsedebiliriz. Aşağıdaki listede en yaygın olarak tercih edilen Epub açma programlarına göz atabilirsiniz;

  • NOOK
  • Sumatra
  • Calibre
  • Cool Reader
  • EpubReader
  • Bookviser
  • Freda

PDF Dosya Formatı Hakkında

PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir.

Birçok platform için bedava görüntüleyicinin olması dolayısıyla PDF yazdırılabilir ve düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin dağıtımı için tercih edilir.

Dosya biçimi açıktır ve ISO standardı olma aşamasındadır.

Genellikle PC kullanıcıları için tercih edilen formattır. Fakat bilinçli bir kullanıcı mecbur kalmadıkça bu formatı kullanmaz. İnternette ePub dosyası bulunmayan sadece PDF’i bulunan e-kitapları mecburen okuyabiliyoruz.

PDF dosyaları, PostScript’in kısıtlı bir altkümesine karşılık gelen bir sayfa betimleme dilinde betimlenmiş grafiğin yanı sıra grafik elemanları veya belge ile ilişkilendirilmiş link, e-imza, anahtar kelime gibi metadatadan oluşur. Uygun bir yazılım ile belge içeriğinin şifrelenmesi veya elektronik imzalanması mümkündür. Belgenin yazdırılması, düzenlenmesi veya içeriğinin kopyalanması kısıtlanabilir.

PDF belgelerine formlar koyarak doldurulabilir ve Internet üstünden (POST/GET ile) gönderilebilir formlar yerleştirilebilir.

MOBİ Dosya Formatı Hakkında

Mobipocket eBook Mobi formatında saklanır ve Mobi dosya uzantısı ile yapıştırılmıştır ve Mobipocket’in tarafından kullanılır. Bu Mobi dosyaları genellikle JavaScript, metin, resim ve çerçeveler dahil XHTML formatında Açık eBook standardına dayalı dijital e-kitap içeren veri dosyaları olarak sınıflandırılır. Mobi dosyaları da bir PRC dosya uzantısı olabilir ve DRM korumalı veya DRM olmayan biçimi olabilir ya. PRC dosyaları özellikle PalmOS sistemi veya Palm Pilot PDA cihazlar tarafından kullanılmaktadır.

Bu reflowable dosyalar okuyucular kitabın herhangi bir yerinde yer imleri, düzeltmeler, notlar ve çizimler koymak sağlayan PDA yüklü Mobipocket Reader kullanılarak okunabilir.

2012 yılından beri üzerinde herhangi bir geliştirme yapılmamıştır.

Ekitap Okumak için Yazılımlar

Öncelikle indirmiş olduğunuz e-kitapları EPUB olarak seçmeye özen gösterin. Aşağıdaki uygulamalar genellikle EPUB dosya türü için yapılmıştır.

Windows & macOS & Linux için Calibre uygulamasını kullanabilirsiniz. Calibre
iPhone ve iPad (iOS) için iBooks uygulamasını kullanabilirsiniz. iBooks
Android için Lithium ePub uygulamasını kullanabilirsiniz. Lithium ePub